O rasie

„Najmarniejszy kot jest arcydziełem”
Leonardo da Vinci

Koty brytyjskie cechuje  mocna krępa budowa, zwarty stosunkowo krótki tułów z szeroka piersią na krótkich,  mocnych nogach z mocnymi okrągłymi łapami, z krótkim ogonem masywnym u nasady i zaokrąglonym na końcu.

Głowa okrągła, osadzona na krótkiej masywnej szyi,  z szeroko rozstawionymi zaokrąglonymi na końcach uszami,  czoło łagodne zaokrąglone w miejscu połączenia z nosem małe załamanie nie powinno być za mocne, ale też nie za płytkie. Nos szeroki, krótki i  prosty. Policzki okrągłe, nadające uśmiech kociej mordce, mocny podbródek i duże piękne,  szeroko otwarte na świat oczy w kolorze bursztynowo – pomarańczowym (niebieskim, zielonym lub różnookie w zależności od umaszczenia).

Futro krótkie, gęste z obfitym podszerstkiem, lekko szorstkie w dotyku, ale nie ostre  o różnym umaszczeniu kolorystycznym (występują w ponad 150 odmianach barwnych i rysunkach pręgowania).

Wspaniały charakter,  są pogodne, spokojne i zrównoważone,  nawet flegmatyczne, a przy tym bardzo towarzyskie, ale nienatrętne, chętnie interesują się tym co robimy co dzieje się wokół nich, asystują przy różnych pracach domowych, są bardzo inteligentne szybko się uczą,  ich cierpliwość i brak agresji sprawia że są dobrymi towarzyszami, świetnie dogadują się z innymi zwierzętami domowymi.

Szybko przywiązuje się do domowników i znajduje najwłaściwsze dla siebie miejsce w nowym domu .